Informacje ogólne

Co zrobić jeśli kominek ma powstać w starym budynku wielorodzinnym, w którym kiedyś były piece? Sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy zwrócić się do spółdzielni kominiarskiej, opiekującej się naszym budynkiem, o orzeczenie kominiarskie.

Spółdzielnia kominiarska jest zobowiązana wydać orzeczenie, w którym stwierdzi, czy przewody kominowe są na tyle sprawne, że można na nich zainstalować kominek oraz który przewód może być przez Państwa wykorzystany w tym celu.

Takie orzeczenie staje się podstawą do wyłączności na użytkowanie wyznaczonego przewodu. Pozwala to uniknąć sytuacji w której instalują wentylację w naszym kanale „na dziko” i reklamują, że z powodu naszego kominka w ich mieszkaniu czuje się dym.

Coraz częściej pojawia się problem kominka przy adaptacjach strychów na cele mieszkalne. Zwykle jest tak, że wszystkie przewody wentylacyjne i kominowe są zajęte przez mieszkańców budynku, na strychu którego chcemy zamieszkać. Również musimy uwzględnić stropy, które zwykle nie były projektowane tak, aby udźwignąć kominek i komin. Jednym słowem, musimy szukać jak najlżejszych rozwiązań. Kominek niezbyt chętnie podda się kuracji odchudzającej, ale można wzmocnić strop i powinno się udać. Natomiast komin murowany musimy zastąpić innym rozwiązaniem.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być komin z blachy kwasoodpornej z płaszczem z wełny mineralnej i blachy zwykłej (ocieplenie komina jest niezbędne). Taki komin można przymocować do ściany szczytowej lub do ściany kominowej. Mimo płaszcza izolującego komin powinien być oddalony od elementów drewnianych minimum 15 cm. Komin, do którego dołączony jest wkład, pracuje w o wiele wyższej temperaturze na calej długości. Wynika to stąd, że przy ograniczonym dopływie powietrza do spalania nie wszystkie gazy powstające podczas palenia się drewna spalają się w palenisku, dopalanie się ich następuje na całej długości komina. Ograniczony dopływ powietrza spowalnia wypływ spalin, co powoduje mniejsze chłodzenie komina przepływem powietrza i spalin, a w efekcie znowu większe nagrzewanie się komina na całej długości.

Ostatnimi czasy pojawił się jeszcze jeden problem wynikajacy ze stosowania nowych technologii w budownictwie. Chodzi tu mianowicie o stosowanie super szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej. Nie spotkalem jeszcze projektu domu czy mieszkania, gdzie na etapie projektu byłby zrobiony bilans wentylacyjno-nawiewowy, szczególnie z uwzględnieniem potrzeb kominka. W tej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem jest doprowadzenie powietrza z zewnatrz osobnym kanałem do palenisk - w przypadku kominków z otwartym paleniskiem, oraz w okolice kominka, a najlepiej w okolice poboru powietrza do grzania - w przypadku wkładów kominkowych.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie stolarki okiennej, która posiada regulowane rozszczelnienie, umieszczone w ramie okiennej.

Takie rozwiązania zapobiegają wytwarzaniu się podciśnienia w domu czy mieszkaniu. W wyniku podciśnienia kratka wentylacyjna staje sie nawiewem, albo powietrze z zewnatrz zaczyna napływac przez komin i kominek.

O ile w pierwszym przypadku mamy do czynienia z zimnym, ale świeżym powietrzem, to w drugim przypadku, gdy powietrze napływa przez komin, w całym domu czuje się swąd. Jeśli nie przewidzi się tego wcześniej, zjawisko to wymknie się nam spod kontroli.

 

 

kominki.waw.pl | all rights reserved | wszystkie prawa zastrzeżone | web created by dabudibu.pl