Usytuowanie kominka

Podstawowym parametrem jaki wyznacza miejsce kominka jest oś symetrii przewodu kominowego.

Grawitacyjne odprowadzanie spalin z otwartego paleniska nie toleruje nachylenia przewodów kominowych pod kątem mniejszym niz 45 stopni (a najlepiej 60 stopni), a więc oś paleniska nie może być oddalona od osi komina o więcej niż około 50cm.

Gdy juz to wiemy będzie łatwiej wybrać formę, który nie będzie kolidował z powyższą zasadą.

Teraz, jeśli projektant nie przewidział już jakiegoś rozwiązania w całym wnętrzu, my musimy rozwiązać tą kwestię.

Zwykle zaczyna się od przeglądania katalogów i rozwiązań jakie zastosowali sąsiedzi i znajomi. Jednak oglądając kominki należy zwrócić uwagę również na jego otoczenie oraz uwzględnić charakter pokoju w którym go postawimy.

Inaczej powinien wyglądać kominek w saloniku kominkowym, inaczej w aneksie kominkowym przy pokoju dziennym, a inaczej w pokoju wielofunkcyjnym, gdzie część kominkową trzeba pogodzić z telewizorem, częścią stołową i częścią wypoczynkową.

W saloniku kominkowym osią kompozycji jest kominek. Tu można sobie pozwolić na pełną dowolność, bo pomieszczenie służy kominkowi. W aneksie kominkowym już wypada nawiązać do reszty pomieszczenia, chociaż ten układ umożliwia również pełną dowolność.

Zupełnie inaczej należy podejść do projektu kominka w pomieszczeniu wielofunkcyjnym lub pomieszczeniach mających już swoją rolę, typu sypialnia, biblioteka.

Powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a mianowicie:

- Czy kominek ma być w pomieszczeniu dominujący czy neutralny;
- Którą część pomieszczenia ma obsługiwać t.z. gdzie "patrzy" palenisko;
- Czy ma nawiązywać do stylu mebli, czy z nimi kontrastować;

Jak Państwo widzą, jest się nad czym zastanowić.

Wszystkie te kwestie możemy rozwiązywać stosując odpowiednie materiały oraz dostosowując kształt kominka do miejsca, w którym on zaistnieje.

Miejsce zaś jest wyznaczone przez komin. Jeśli jesteśmy na etapie projektu domu, określamy je sami przez wyznaczenie miejsca komina.

 

 

kominki.waw.pl | all rights reserved | wszystkie prawa zastrzeżone | web created by dabudibu.pl